
Squier Classic Vibe Active '70s Jazz Bass V - Ocean Turquoise, Maple Fingerboard
The Classic Vibe™ Active ’70s Jazz Bass® V channels the funky soul of the 1970s in a modern 5-string package. Outfitted with Fender Designed™ Alnico Noiseless™ J Bass pickups, it delivers punchy, hum-free tones with extended low-end range.
A powerful 9-volt active preamp offers volume, pickup blend, treble and bass boost controls, plus an active/passive switch for ultimate versatility. The HiMass™ bridge ensures optimal resonance and sustain, while the bound maple fingerboard with pearloid block inlays, nickel-plated hardware, and a vintage-tinted gloss neck finish add unmistakable ’70s style.
Features
- Fender Designed™ Alnico Noiseless™ Jazz Bass pickups
- 5-string design with extended low B range
- Onboard 9V preamp with volume, blend, treble & bass boost
- Active/passive toggle for versatile tonal control
- HiMass™ bridge for enhanced sustain and stability
- Vintage-tinted gloss neck with bound maple fingerboard & block inlays
- Nickel-plated hardware for classic style
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Ocean Turquoise |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Block |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875" (47.6 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | HiMass™ 5-String |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045–.130 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Fender Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Neck Pickup | Fender Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Pickup Blend, Master Tone, Treble/Bass Boost |
| Switching | 2-Position Mini Toggle (Active/Passive) |
| Case/Bag | Not Included |
Original: $641.96
-65%$641.96
$224.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classic Vibe™ Active ’70s Jazz Bass® V channels the funky soul of the 1970s in a modern 5-string package. Outfitted with Fender Designed™ Alnico Noiseless™ J Bass pickups, it delivers punchy, hum-free tones with extended low-end range.
A powerful 9-volt active preamp offers volume, pickup blend, treble and bass boost controls, plus an active/passive switch for ultimate versatility. The HiMass™ bridge ensures optimal resonance and sustain, while the bound maple fingerboard with pearloid block inlays, nickel-plated hardware, and a vintage-tinted gloss neck finish add unmistakable ’70s style.
Features
- Fender Designed™ Alnico Noiseless™ Jazz Bass pickups
- 5-string design with extended low B range
- Onboard 9V preamp with volume, blend, treble & bass boost
- Active/passive toggle for versatile tonal control
- HiMass™ bridge for enhanced sustain and stability
- Vintage-tinted gloss neck with bound maple fingerboard & block inlays
- Nickel-plated hardware for classic style
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Ocean Turquoise |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Block |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875" (47.6 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | HiMass™ 5-String |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045–.130 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Fender Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Neck Pickup | Fender Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Pickup Blend, Master Tone, Treble/Bass Boost |
| Switching | 2-Position Mini Toggle (Active/Passive) |
| Case/Bag | Not Included |























