
Squier Classic Vibe Custom Esquire Electric Guitar - Candy Apple Red, Laurel Fingerboard
A tribute to the iconic double-bound Esquire® models of the late ’50s and ’60s, the Classic Vibe™ Custom Esquire combines timeless style with versatile tone. Its Fender-Designed™ alnico single-coil bridge pickup delivers authentic vintage character, while the 3-position blade switch provides tonal variety—from bypassing the tone control for raw output, to traditional variable tone shaping, to a preset capacitor setting for bass-rich warmth.
With its double-bound Candy Apple Red poplar body, vintage-tinted gloss maple neck, and nickel-plated hardware, this throwback Squier® model captures the look and feel of a true classic while remaining accessible for modern players.
Features
- Inspired by late-’50s and ’60s double-bound Esquire® models
- Fender-Designed™ alnico single-coil bridge pickup
- 3-position tone switching for versatile sound options
- Vintage-tinted gloss maple neck with comfortable “C” profile
- 9.5"-radius Indian Laurel fingerboard with narrow tall frets
- Double-bound Candy Apple Red poplar body
- Nickel-plated hardware and period-correct headstock markings
- Vintage-style 3-saddle Tele® bridge with barrel saddles
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Body Shape | Esquire® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Binding | Double Bound – Ivory |
| Color | Candy Apple Red |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | “C” Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup | Fender-Designed™ Alnico Single-Coil (Bridge) |
| Pickup Configuration | S |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Bridge (Tone control off) 2. Bridge (Tone control on) 3. Bridge (Tone control off, preset treble roll-off) |
| Hardware Finish | Nickel |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009–.042) |
| Case/Bag | Not Included |
Original: $537.24
-65%$537.24
$188.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A tribute to the iconic double-bound Esquire® models of the late ’50s and ’60s, the Classic Vibe™ Custom Esquire combines timeless style with versatile tone. Its Fender-Designed™ alnico single-coil bridge pickup delivers authentic vintage character, while the 3-position blade switch provides tonal variety—from bypassing the tone control for raw output, to traditional variable tone shaping, to a preset capacitor setting for bass-rich warmth.
With its double-bound Candy Apple Red poplar body, vintage-tinted gloss maple neck, and nickel-plated hardware, this throwback Squier® model captures the look and feel of a true classic while remaining accessible for modern players.
Features
- Inspired by late-’50s and ’60s double-bound Esquire® models
- Fender-Designed™ alnico single-coil bridge pickup
- 3-position tone switching for versatile sound options
- Vintage-tinted gloss maple neck with comfortable “C” profile
- 9.5"-radius Indian Laurel fingerboard with narrow tall frets
- Double-bound Candy Apple Red poplar body
- Nickel-plated hardware and period-correct headstock markings
- Vintage-style 3-saddle Tele® bridge with barrel saddles
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Body Shape | Esquire® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Binding | Double Bound – Ivory |
| Color | Candy Apple Red |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | “C” Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body Tele® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup | Fender-Designed™ Alnico Single-Coil (Bridge) |
| Pickup Configuration | S |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Bridge (Tone control off) 2. Bridge (Tone control on) 3. Bridge (Tone control off, preset treble roll-off) |
| Hardware Finish | Nickel |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009–.042) |
| Case/Bag | Not Included |























