
Squier Classic Vibe Telecaster Bass Guitar - Mocha, Maple Fingerboard
The Classic Vibe⢠TelecasterĀ® Bass revives the elusive late-ā60s and early-ā70s Telecaster Bass style, complete with period-inspired aesthetics and powerful modern tone. Loaded with a Fender Designed⢠alnico Wide Range humbucking bass pickup in the neck position, this bass delivers thunderous low end with excellent clarity, making it adaptable to any genre.
With a contoured poplar body for comfort, a maple neck with āCā-shaped profile, and a 9.5" radius maple fingerboard, this Telecaster Bass offers smooth playability and a vintage feel. Authentic details include nickel-plated hardware, vintage-style tuning machines, a 4-saddle bridge with slotted barrel saddles, and a vintage-tint gloss finish for that unmistakable retro vibe.
Features
- Fender Designed⢠Alnico Wide Range humbucking bass pickup
- Classic TelecasterĀ®-inspired headstock and pickguard design
- Comfortable contoured poplar body
- 34" full-scale length with narrow-tall frets
- Vintage-style 4-saddle bridge with slotted barrel saddles
- Nickel-plated hardware and vintage-tint gloss neck finish
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Mocha |
| Body Shape | TelecasterĀ® Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.625" (41.3 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045ā.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Neck Pickup | Fender Designed⢠Alnico Wide Range Humbucking Bass |
| Pickup Configuration | H |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Bag | Not Included |
Original: $537.24
-65%$537.24
$188.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classic Vibe⢠TelecasterĀ® Bass revives the elusive late-ā60s and early-ā70s Telecaster Bass style, complete with period-inspired aesthetics and powerful modern tone. Loaded with a Fender Designed⢠alnico Wide Range humbucking bass pickup in the neck position, this bass delivers thunderous low end with excellent clarity, making it adaptable to any genre.
With a contoured poplar body for comfort, a maple neck with āCā-shaped profile, and a 9.5" radius maple fingerboard, this Telecaster Bass offers smooth playability and a vintage feel. Authentic details include nickel-plated hardware, vintage-style tuning machines, a 4-saddle bridge with slotted barrel saddles, and a vintage-tint gloss finish for that unmistakable retro vibe.
Features
- Fender Designed⢠Alnico Wide Range humbucking bass pickup
- Classic TelecasterĀ®-inspired headstock and pickguard design
- Comfortable contoured poplar body
- 34" full-scale length with narrow-tall frets
- Vintage-style 4-saddle bridge with slotted barrel saddles
- Nickel-plated hardware and vintage-tint gloss neck finish
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Mocha |
| Body Shape | TelecasterĀ® Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.625" (41.3 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045ā.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Neck Pickup | Fender Designed⢠Alnico Wide Range Humbucking Bass |
| Pickup Configuration | H |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Bag | Not Included |























