
Squier FSR Affinity Series Jaguar Electric Guitar - Ice Blue Metallic
A superb gateway into the time-honored Fender® family, the Squier® Affinity Series® Jaguar® delivers classic Fender style and versatile tone for today’s aspiring guitarist. This model features a thin, lightweight body, a comfortable “C”-shaped neck with a short 24" scale, a floating bridge with vintage-style tremolo, and sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth, reliable tuning. Two Squier single-coil pickups with 3-position switching provide a wide tonal palette, making this Jaguar® perfect for players exploring multiple genres.
Features
- Thin and lightweight body for comfortable play
- Floating bridge and vintage-style tremolo for expressive pitch modulation
- Slim “C”-shaped neck profile with 24" scale length
- Two Squier single-coil pickups with 3-way switching
- Sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth tuning
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Affinity Series® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Ice Blue Metallic |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Jaguar® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin Urethane with Gloss Headstock Face |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 22 Medium Jumbo |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| Truss Rod | Head Adjust |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.65" (41.91 mm) |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| Bridge | Floating Bridge and Tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Pickup Covers | White |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Switch Tip | White |
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Sealed Die-Cast with Split Shafts |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Ceramic Single-Coil |
| Neck Pickup | Ceramic Single-Coil |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Bridge Pickup, 2. Bridge and Neck Pickups, 3. Neck Pickup |
| Case / Gigbag | Not included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A superb gateway into the time-honored Fender® family, the Squier® Affinity Series® Jaguar® delivers classic Fender style and versatile tone for today’s aspiring guitarist. This model features a thin, lightweight body, a comfortable “C”-shaped neck with a short 24" scale, a floating bridge with vintage-style tremolo, and sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth, reliable tuning. Two Squier single-coil pickups with 3-position switching provide a wide tonal palette, making this Jaguar® perfect for players exploring multiple genres.
Features
- Thin and lightweight body for comfortable play
- Floating bridge and vintage-style tremolo for expressive pitch modulation
- Slim “C”-shaped neck profile with 24" scale length
- Two Squier single-coil pickups with 3-way switching
- Sealed die-cast tuning machines with split shafts for smooth tuning
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Affinity Series® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Ice Blue Metallic |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Jaguar® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin Urethane with Gloss Headstock Face |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 22 Medium Jumbo |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| Truss Rod | Head Adjust |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.65" (41.91 mm) |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Scale Length | 24" (610 mm) |
| Bridge | Floating Bridge and Tailpiece |
| Pickguard | 3-Ply White |
| Pickup Covers | White |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Switch Tip | White |
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Sealed Die-Cast with Split Shafts |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Ceramic Single-Coil |
| Neck Pickup | Ceramic Single-Coil |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Bridge Pickup, 2. Bridge and Neck Pickups, 3. Neck Pickup |
| Case / Gigbag | Not included |























