Squier FSR Classic Vibe '60s Custom Esquire Electric Guitar - Shoreline Gold, Laurel Fingerboard

Squier FSR Classic Vibe '60s Custom Esquire Electric Guitar - Shoreline Gold, Laurel Fingerboard
A celebration of the evolution of the Esquire in the 1960s, the Squier Classic Vibe ā60s Custom Esquire delivers iconic tone and vintage style in a modern, player-friendly package. It features a Fender-designed alnico single-coil bridge pickup wired to classic 3-position Esquire circuitry, allowing players to access a range of tones ā from raw and direct to mellow and sculpted ā using just one pickup.
The slim āCā-shaped maple neck with a 9.5" radius laurel fingerboard and narrow-tall frets ensures smooth playability and comfortable fretting, while the double-bound poplar body and vintage-tint gloss neck finish evoke authentic 1960s Fender style. Rounding out its period-correct details are nickel-plated hardware, vintage-style tuners, and a 3-saddle Tele bridge with barrel saddles.
A faithful homage to one of Fenderās earliest solid-body guitars, this Classic Vibe model offers timeless simplicity, superb tone, and unmistakable retro appeal.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Esquire models
- Fender-designed alnico single-coil bridge pickup
- 3-position Esquire wiring for versatile tonal options
- Slim āCā-shaped maple neck with 9.5" radius laurel fingerboard
- Double-bound poplar body with vintage-tint gloss neck finish
- Nickel-plated hardware for classic aesthetic
- Vintage-style bridge with barrel saddles and string-through-body design
Specs
| Category | Solid Body |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | EsquireĀ® |
| Color | Shoreline Gold |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Fingerboard Material | Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Configuration | S (Single Pickup) |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Pickup Straight to Output Jack, 2. Pickup with Volume Control, 3. Pickup with Volume and Tone Control |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage Style |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Barrel Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Strap Buttons | Standard |
| Orientation | Right-Handed |
| Case/Gigbag | Not Included |
Original: $544.41
-65%$544.41
$190.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A celebration of the evolution of the Esquire in the 1960s, the Squier Classic Vibe ā60s Custom Esquire delivers iconic tone and vintage style in a modern, player-friendly package. It features a Fender-designed alnico single-coil bridge pickup wired to classic 3-position Esquire circuitry, allowing players to access a range of tones ā from raw and direct to mellow and sculpted ā using just one pickup.
The slim āCā-shaped maple neck with a 9.5" radius laurel fingerboard and narrow-tall frets ensures smooth playability and comfortable fretting, while the double-bound poplar body and vintage-tint gloss neck finish evoke authentic 1960s Fender style. Rounding out its period-correct details are nickel-plated hardware, vintage-style tuners, and a 3-saddle Tele bridge with barrel saddles.
A faithful homage to one of Fenderās earliest solid-body guitars, this Classic Vibe model offers timeless simplicity, superb tone, and unmistakable retro appeal.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Esquire models
- Fender-designed alnico single-coil bridge pickup
- 3-position Esquire wiring for versatile tonal options
- Slim āCā-shaped maple neck with 9.5" radius laurel fingerboard
- Double-bound poplar body with vintage-tint gloss neck finish
- Nickel-plated hardware for classic aesthetic
- Vintage-style bridge with barrel saddles and string-through-body design
Specs
| Category | Solid Body |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | EsquireĀ® |
| Color | Shoreline Gold |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Fingerboard Material | Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Pickup Configuration | S (Single Pickup) |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Pickup Straight to Output Jack, 2. Pickup with Volume Control, 3. Pickup with Volume and Tone Control |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage Style |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Barrel Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Strap Buttons | Standard |
| Orientation | Right-Handed |
| Case/Gigbag | Not Included |























