Squier FSR Classic Vibe '60s Custom Telecaster Electric Guitar - Shell Pink, Laurel Fingerboard

Squier FSR Classic Vibe '60s Custom Telecaster Electric Guitar - Shell Pink, Laurel Fingerboard
A nod to the double-bound TeleĀ® models of the 1960s, the Squier Classic Vibe '60s Custom Telecaster creates incredible tone courtesy of the Fender-Designed alnico pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style Telecaster bridge with barrel saddles and a string-through-body design. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware, and a slick vintage-tint gloss neck finish for an authentic old-school vibe.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Custom TelecasterĀ® models
- Fender-Designed alnico pickups
- Vintage-tint gloss neck finish
- Nickel-plated hardware
- Bound body top and back for a premium vintage look
Specs
| Category | Solid Body |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Shell Pink |
| Body Shape | TelecasterĀ® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Binding | Cream |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Chrome Barrel Saddles |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Humbucking |
| Pickup Configuration | SH |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Bridge Pickup 2. Bridge and Neck Pickups 3. Neck Pickup |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Neck: Nickel; Bridge: None |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Case/Gigbag | Not Included |
Original: $644.83
-65%$644.83
$225.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A nod to the double-bound TeleĀ® models of the 1960s, the Squier Classic Vibe '60s Custom Telecaster creates incredible tone courtesy of the Fender-Designed alnico pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable "C"-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style Telecaster bridge with barrel saddles and a string-through-body design. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware, and a slick vintage-tint gloss neck finish for an authentic old-school vibe.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Custom TelecasterĀ® models
- Fender-Designed alnico pickups
- Vintage-tint gloss neck finish
- Nickel-plated hardware
- Bound body top and back for a premium vintage look
Specs
| Category | Solid Body |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Shell Pink |
| Body Shape | TelecasterĀ® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Binding | Cream |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Chrome Barrel Saddles |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Humbucking |
| Pickup Configuration | SH |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: 1. Bridge Pickup 2. Bridge and Neck Pickups 3. Neck Pickup |
| Pickguard | 3-Ply Parchment |
| Pickup Covers | Neck: Nickel; Bridge: None |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Case/Gigbag | Not Included |























