
Squier FSR Classic Vibe '60s HSS Stratocaster - Antique Olive, Laurel Fingerboard
A tribute to the 1960s evolution of the StratĀ®, the Classic Vibe '60s HSS Stratocaster creates incredible tone courtesy of a Fender-Designed alnico humbucking bridge pickup and two single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware, and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era StratocasterĀ® models
- Fender-Designed alnico pickups (HSS configuration)
- Vintage-tinted gloss neck finish
- Nickel-plated hardware
- Vintage-style synchronized tremolo bridge
Specs
| Category: | Solid Body |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Antique Olive |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Humbucking |
| Middle Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Pickup Configuration | HSS |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Switching | 5-Position Blade: 1. Bridge Pickup 2. Bridge + Middle 3. Middle 4. Middle + Neck 5. Neck |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Hardware Finish | Nickel |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042 Gauges) |
| Case/Gig Bag | None Included |
Original: $623.31
-65%$623.31
$218.16Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A tribute to the 1960s evolution of the StratĀ®, the Classic Vibe '60s HSS Stratocaster creates incredible tone courtesy of a Fender-Designed alnico humbucking bridge pickup and two single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style tremolo system for expressive string bending effects. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware, and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era StratocasterĀ® models
- Fender-Designed alnico pickups (HSS configuration)
- Vintage-tinted gloss neck finish
- Nickel-plated hardware
- Vintage-style synchronized tremolo bridge
Specs
| Category: | Solid Body |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Antique Olive |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Humbucking |
| Middle Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Pickup Configuration | HSS |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Switching | 5-Position Blade: 1. Bridge Pickup 2. Bridge + Middle 3. Middle 4. Middle + Neck 5. Neck |
| Bridge | 6-Saddle Vintage-Style Synchronized Tremolo |
| Hardware Finish | Nickel |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042 Gauges) |
| Case/Gig Bag | None Included |























