
Squier FSR Sonic Bronco Bass - Shell Pink, Maple Fingerboard
The Squier Sonic® Bronco™ Bass is ready to launch any musical adventure into warp speed, offering iconic Fender® style and inspiring tone for players at any stage. This Bronco Bass sports a slim and inviting "C"-shaped neck profile with a narrow 1.5" nut width and a thin, lightweight body for optimal playing comfort, while a Squier® single-coil pickup delivers punchy bass tone.
Further details include a short 30" scale length, 4-saddle hardtail bridge for precise intonation adjustment, sealed-gear tuning machines for smooth, accurate tuning, and durable chrome-plated hardware that is sure to catch the spotlight. Ideal for beginners, compact stage setups, or players seeking classic Fender short-scale comfort.
Features
- Short 30" scale length for easy playability and reach
- Squier single-coil pickup delivers punchy, clear bass tones
- 4-saddle hardtail bridge for precise intonation
- Sealed-gear tuning machines for reliable tuning stability
- Thin and lightweight poplar body in Shell Pink
- Maple neck with comfortable "C" shape profile
- Maple fingerboard with black dot inlays
- Simple master volume and tone controls
- Vintage-style hardware and strap buttons
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Squier Sonic® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Shell Pink |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Number of Frets | 19 |
| Truss Rod | Single-Action |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 30" (762 mm) |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Bronco™ Bass |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Case / Gigbag | Not included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Squier Sonic® Bronco™ Bass is ready to launch any musical adventure into warp speed, offering iconic Fender® style and inspiring tone for players at any stage. This Bronco Bass sports a slim and inviting "C"-shaped neck profile with a narrow 1.5" nut width and a thin, lightweight body for optimal playing comfort, while a Squier® single-coil pickup delivers punchy bass tone.
Further details include a short 30" scale length, 4-saddle hardtail bridge for precise intonation adjustment, sealed-gear tuning machines for smooth, accurate tuning, and durable chrome-plated hardware that is sure to catch the spotlight. Ideal for beginners, compact stage setups, or players seeking classic Fender short-scale comfort.
Features
- Short 30" scale length for easy playability and reach
- Squier single-coil pickup delivers punchy, clear bass tones
- 4-saddle hardtail bridge for precise intonation
- Sealed-gear tuning machines for reliable tuning stability
- Thin and lightweight poplar body in Shell Pink
- Maple neck with comfortable "C" shape profile
- Maple fingerboard with black dot inlays
- Simple master volume and tone controls
- Vintage-style hardware and strap buttons
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Squier Sonic® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Shell Pink |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Number of Frets | 19 |
| Truss Rod | Single-Action |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 30" (762 mm) |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Bronco™ Bass |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Case / Gigbag | Not included |























