
Squier FSR Sonic Precision Bass Guitar - Surf Green, Maple Fingerboard
The Squier SonicĀ® Precision BassĀ® is ready to launch any musical adventure into warp speed, offering iconic FenderĀ® style and inspiring tone for players at any stage. This P BassĀ® features a slim and inviting āCā-shaped neck profile and a thin, lightweight body for optimal playing comfort, while the SquierĀ® split single-coil pickup delivers punchy, versatile bass tone.
Additional details include a 4-saddle hardtail bridge for reliable intonation, sealed-gear tuning machines for smooth, accurate tuning, and durable chrome-plated hardware that is sure to shine under the lights. Perfect for beginners and experienced players alike, the Sonic Precision BassĀ® delivers timeless looks, tone, and playability at an exceptional value.
Features
- Thin and lightweight body
- Squier split single-coil Precision Bass pickup
- 4-saddle hardtail bridge
- Sealed-gear tuning machines
- Chrome hardware
Specs
| Series | Squier SonicĀ® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Surf Green |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Truss Rod | Single-Action |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.625" (41.3 mm) |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045ā.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
| Pickup | Ceramic Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Gigbag | Not Included |
Original: $300.54
-65%$300.54
$105.19Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Squier SonicĀ® Precision BassĀ® is ready to launch any musical adventure into warp speed, offering iconic FenderĀ® style and inspiring tone for players at any stage. This P BassĀ® features a slim and inviting āCā-shaped neck profile and a thin, lightweight body for optimal playing comfort, while the SquierĀ® split single-coil pickup delivers punchy, versatile bass tone.
Additional details include a 4-saddle hardtail bridge for reliable intonation, sealed-gear tuning machines for smooth, accurate tuning, and durable chrome-plated hardware that is sure to shine under the lights. Perfect for beginners and experienced players alike, the Sonic Precision BassĀ® delivers timeless looks, tone, and playability at an exceptional value.
Features
- Thin and lightweight body
- Squier split single-coil Precision Bass pickup
- 4-saddle hardtail bridge
- Sealed-gear tuning machines
- Chrome hardware
Specs
| Series | Squier SonicĀ® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Surf Green |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Neck Shape | āCā Shape |
| Neck Construction | Bolt-On |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Truss Rod | Single-Action |
| Truss Rod Nut | 4 mm Hex |
| String Nut | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.625" (41.3 mm) |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Die-Cast Sealed |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045ā.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
| Pickup | Ceramic Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Gigbag | Not Included |























