
Squier Limited Edition Classic Vibe 60s Custom Telecaster - Aztec Gold, Laurel Fingerboard
A nod to the double-bound TeleĀ® models of the 1960s, the Classic Vibe '60s Custom Telecaster in Aztec Gold delivers authentic vintage tone and style. Equipped with Fender-Designed alnico single-coil pickups, a slim "C"-shaped neck, and a 9.5"-radius Indian laurel fingerboard with narrow-tall frets, this Squier model is comfortable, playable, and full of vintage character. The 3-saddle vintage-style TeleĀ® bridge with barrel saddles and string-through-body design ensures classic Tele twang and sustain. Finished with 4-ply tortoiseshell pickguard, rich nickel hardware, cream binding, and period-correct 1960s headstock markings, this guitar offers an old-school aesthetic with modern reliability.
Features
- Inspired by 1960s double-bound Custom Telecaster models
- Fender-Designed alnico single-coil pickups for classic Tele tone
- Slim "C"-shaped neck with 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets
- Vintage-style 3-saddle string-through-body bridge with chrome barrel saddles
- 4-ply tortoiseshell pickguard and cream body binding
- Vintage-tint gloss neck finish and nickel-plated hardware
- 21 frets for smooth playability
- Classic controls: Master Volume, Master Tone, 3-position blade selector
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Aztec Gold |
| Body Material | Nyatoh |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | TelecasterĀ® |
| Body Binding | Cream |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 Narrow Tall |
| Position Inlays | White Dot |
| Side Dots | White |
| Truss Rod | Head Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 2" (50.8 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge & Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Case/Gigbag | Not included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A nod to the double-bound TeleĀ® models of the 1960s, the Classic Vibe '60s Custom Telecaster in Aztec Gold delivers authentic vintage tone and style. Equipped with Fender-Designed alnico single-coil pickups, a slim "C"-shaped neck, and a 9.5"-radius Indian laurel fingerboard with narrow-tall frets, this Squier model is comfortable, playable, and full of vintage character. The 3-saddle vintage-style TeleĀ® bridge with barrel saddles and string-through-body design ensures classic Tele twang and sustain. Finished with 4-ply tortoiseshell pickguard, rich nickel hardware, cream binding, and period-correct 1960s headstock markings, this guitar offers an old-school aesthetic with modern reliability.
Features
- Inspired by 1960s double-bound Custom Telecaster models
- Fender-Designed alnico single-coil pickups for classic Tele tone
- Slim "C"-shaped neck with 9.5"-radius fingerboard and narrow-tall frets
- Vintage-style 3-saddle string-through-body bridge with chrome barrel saddles
- 4-ply tortoiseshell pickguard and cream body binding
- Vintage-tint gloss neck finish and nickel-plated hardware
- 21 frets for smooth playability
- Classic controls: Master Volume, Master Tone, 3-position blade selector
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Aztec Gold |
| Body Material | Nyatoh |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Body Shape | TelecasterĀ® |
| Body Binding | Cream |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 21 Narrow Tall |
| Position Inlays | White Dot |
| Side Dots | White |
| Truss Rod | Head Adjust |
| String Nut | Bone |
| Nut Width | 2" (50.8 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style Strings-Through-Body TeleĀ® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt SquierĀ® |
| Bridge Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge & Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Case/Gigbag | Not included |























