
Squier Limited Edition Classic Vibe 60s Precision Bass - Aztec Gold, Laurel Fingerboard
A tribute to the decade that made the Precision Bass an icon, the Squier Classic Vibe '60s Precision Bass embodies the timeless aesthetics and powerful tone of the original. Delivering massive sound from its Fender-Designed alnico split-coil pickup, this bass combines classic style with modern playability.
Its slim âCâ-shaped maple neck, 9.5â radius laurel fingerboard, and narrow-tall frets offer smooth, comfortable performance, while the vintage-style bridge with threaded saddles ensures excellent string stability and sustain. The Aztec Gold finish, nickel-plated hardware, and vintage-tint gloss neck give it an unmistakable old-school vibe.
Designed by Fender and built for players who appreciate vintage tone and feel, the Classic Vibe '60s Precision Bass is an exceptional blend of retro aesthetics and reliable modern craftsmanship.
Features
- 100% Designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Precision Bass models
- Fender-Designed alnico split-coil pickup for classic P-Bass tone
- Slim âCâ-shaped neck with narrow-tall frets
- Vintage-tint gloss neck finish and nickel-plated hardware
- 4-saddle vintage-style bridge with threaded steel saddles
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Aztec Gold |
| Body Shape | Precision Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.685" (42.8 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Side Dots | White |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Hardware Finish | Nickel |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045â.105 Gauges) |
| Neck Pickup | Fender-Designed Alnico Split Single-Coil |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Gigbag | Not Included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A tribute to the decade that made the Precision Bass an icon, the Squier Classic Vibe '60s Precision Bass embodies the timeless aesthetics and powerful tone of the original. Delivering massive sound from its Fender-Designed alnico split-coil pickup, this bass combines classic style with modern playability.
Its slim âCâ-shaped maple neck, 9.5â radius laurel fingerboard, and narrow-tall frets offer smooth, comfortable performance, while the vintage-style bridge with threaded saddles ensures excellent string stability and sustain. The Aztec Gold finish, nickel-plated hardware, and vintage-tint gloss neck give it an unmistakable old-school vibe.
Designed by Fender and built for players who appreciate vintage tone and feel, the Classic Vibe '60s Precision Bass is an exceptional blend of retro aesthetics and reliable modern craftsmanship.
Features
- 100% Designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Precision Bass models
- Fender-Designed alnico split-coil pickup for classic P-Bass tone
- Slim âCâ-shaped neck with narrow-tall frets
- Vintage-tint gloss neck finish and nickel-plated hardware
- 4-saddle vintage-style bridge with threaded steel saddles
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Aztec Gold |
| Body Shape | Precision Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.685" (42.8 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Side Dots | White |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Hardware Finish | Nickel |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045â.105 Gauges) |
| Neck Pickup | Fender-Designed Alnico Split Single-Coil |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Gigbag | Not Included |























