
Squier Limited Edition Classic Vibe '70s Telecaster Custom - Antigua, Maple Fingerboard
The Squier Classic Vibe '70s Telecaster Custom celebrates the 1970s evolution of the Tele®, offering versatile tone from its Fender-Designed alnico single-coil and Wide Range humbucking pickups. Designed with player comfort in mind, it features a slim "C"-shaped maple neck with a 9.5" fingerboard radius and narrow-tall frets for effortless playability. A vintage-style string-through-body Tele bridge with chrome barrel saddles ensures solid intonation and sustain, while 1970s-inspired headstock markings, a vintage-tint gloss neck finish, and nickel-plated hardware complete the classic aesthetic.
Features
- Fender-Designed alnico pickups: Wide Range Humbucking (neck), Single-Coil (bridge)
- Vintage-style string-through-body Tele bridge with 3 chrome barrel saddles
- Slim "C"-shaped maple neck with 9.5" radius fingerboard
- Vintage-tint gloss neck finish and nickel-plated hardware
- Inspired by 1970s-era Telecaster Custom models
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Antigua |
| Body Material | Poplar |
| Body Shape | Telecaster® Custom |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style String-Through-Body Tele® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Antigua |
| Pickup Covers | Chrome on Wide Range Humbucking Neck Pickup, No Cover on Bridge Pickup |
| Control Knobs | Skirted Amp Knobs |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009–.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Fender-Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | Fender-Designed Wide-Range Humbucking |
| Pickup Configuration | SH |
| Controls | Volume 1 (Neck Pickup), Volume 2 (Bridge Pickup), Tone 1 (Neck Pickup), Tone 2 (Bridge Pickup) |
| Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge + Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Case/Gigbag | Not Included |
Original: $608.97
-65%$608.97
$213.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Squier Classic Vibe '70s Telecaster Custom celebrates the 1970s evolution of the Tele®, offering versatile tone from its Fender-Designed alnico single-coil and Wide Range humbucking pickups. Designed with player comfort in mind, it features a slim "C"-shaped maple neck with a 9.5" fingerboard radius and narrow-tall frets for effortless playability. A vintage-style string-through-body Tele bridge with chrome barrel saddles ensures solid intonation and sustain, while 1970s-inspired headstock markings, a vintage-tint gloss neck finish, and nickel-plated hardware complete the classic aesthetic.
Features
- Fender-Designed alnico pickups: Wide Range Humbucking (neck), Single-Coil (bridge)
- Vintage-style string-through-body Tele bridge with 3 chrome barrel saddles
- Slim "C"-shaped maple neck with 9.5" radius fingerboard
- Vintage-tint gloss neck finish and nickel-plated hardware
- Inspired by 1970s-era Telecaster Custom models
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Antigua |
| Body Material | Poplar |
| Body Shape | Telecaster® Custom |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Black Dot |
| Number of Frets | 21 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style String-Through-Body Tele® with Chrome Barrel Saddles |
| Pickguard | 1-Ply Antigua |
| Pickup Covers | Chrome on Wide Range Humbucking Neck Pickup, No Cover on Bridge Pickup |
| Control Knobs | Skirted Amp Knobs |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009–.042 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Fender-Designed Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | Fender-Designed Wide-Range Humbucking |
| Pickup Configuration | SH |
| Controls | Volume 1 (Neck Pickup), Volume 2 (Bridge Pickup), Tone 1 (Neck Pickup), Tone 2 (Bridge Pickup) |
| Switching | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge + Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Case/Gigbag | Not Included |























