Charvel Angel Vivaldi Signature Pro-Mod DK24-6 Nova - Caramelized Maple Fingerboard - Lucerne Aqua Firemist

Charvel Angel Vivaldi Signature Pro-Mod DK24-6 Nova - Caramelized Maple Fingerboard - Lucerne Aqua Firemist
Angel Vivaldiās otherworldly talent and unique and flamboyant style has earned him a reputation as one of the most celebrated and prolific instrumentalist guitarists in modern times. CharvelĀ® proudly collaborated with the New Jersey native to bring you the Angel Vivaldi Signature Pro-Mod DK24-6 Nova ā a 6-string axe that packs as much phenomenal force as the man playing it.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Lucerne Aqua Firemist |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material |
Basswood
|
| Body Finish | Satin |
| Neck Material |
Caramelized Maple
|
|
Neck Finish
|
Satin |
| Fretboard Material |
Caramelized Maple
|
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Offset White Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Graph TechĀ® TUSQĀ® XL |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | DiMarzio® Air Norton⢠DP193 Humbucking |
| Bridge Pickups | DiMarzioĀ® The Tone ZoneĀ® DP155 Humbucking |
| Controls |
Volume, Tone,Ā 5-Position Blade
|
| Bridge | GotohĀ® Custom 510 Tremolo |
| Tuners | CharvelĀ®-Branded Die-Cast Locking |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/Bag | Not included - will fit Optional CharvelĀ® Style 1/2 Economy Case (p/n 099-0912-100); Optional CharvelĀ® Multi-Fit Gig Bag (p/n 299-1414-006) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Angel Vivaldiās otherworldly talent and unique and flamboyant style has earned him a reputation as one of the most celebrated and prolific instrumentalist guitarists in modern times. CharvelĀ® proudly collaborated with the New Jersey native to bring you the Angel Vivaldi Signature Pro-Mod DK24-6 Nova ā a 6-string axe that packs as much phenomenal force as the man playing it.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Lucerne Aqua Firemist |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material |
Basswood
|
| Body Finish | Satin |
| Neck Material |
Caramelized Maple
|
|
Neck Finish
|
Satin |
| Fretboard Material |
Caramelized Maple
|
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Offset White Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Graph TechĀ® TUSQĀ® XL |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | DiMarzio® Air Norton⢠DP193 Humbucking |
| Bridge Pickups | DiMarzioĀ® The Tone ZoneĀ® DP155 Humbucking |
| Controls |
Volume, Tone,Ā 5-Position Blade
|
| Bridge | GotohĀ® Custom 510 Tremolo |
| Tuners | CharvelĀ®-Branded Die-Cast Locking |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/Bag | Not included - will fit Optional CharvelĀ® Style 1/2 Economy Case (p/n 099-0912-100); Optional CharvelĀ® Multi-Fit Gig Bag (p/n 299-1414-006) |




















