
Charvel Guthrie Govan - Cooked Ash
As a preeminent modern virtuoso, U.K. guitar master Guthrie Govan dazzles all who hear his playing. Charvel spent two years of meticulous developmental work with Govan to originally introduce his signature model, and itās the ultimate ultra-pro guitar that's only gotten better with time. Loaded with special features and high-performance appointments, it's truly the ideal expression of Govan's artistry rendered in distinctive Charvel form.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Natural |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape |
San DimasĀ® Style 1
|
| Body Material |
Caramelized Ash
|
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Caramelized Flame Maple |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
|
Neck Finish
|
Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Fretboard Material |
Caramelized Flame Maple
|
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Ebony Ring with Maple Dot Center |
| Fret Size | Jumbo Stainless |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Truss Rods | Dual-Action with Wheel |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickup | CharvelĀ® Custom MF Humbucking |
| Middle Pickup |
CharvelĀ® Custom MF Single-Coil
|
| Bridge Pickup | CharvelĀ® Custom MF Humbucking |
| Controls | Volume, Tone |
| Pickup Switching | 5-Position Blade and 2-Position Toggle with Multiple Switching Options |
| Bridge | Recessed CharvelĀ® Locking Tremolo Bridge |
| Tuners | SperzelĀ® Locking |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Unique Features | Contoured Body Heel with Recessed Neck Attachment Ferrules (No Neck Plate), Brass Control Position Marker Inlays in the Body, Side-Mount Oval Output Jack |
| Case / Bag | Hardshell Case |
Original: $4,159.47
-65%$4,159.47
$1,455.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As a preeminent modern virtuoso, U.K. guitar master Guthrie Govan dazzles all who hear his playing. Charvel spent two years of meticulous developmental work with Govan to originally introduce his signature model, and itās the ultimate ultra-pro guitar that's only gotten better with time. Loaded with special features and high-performance appointments, it's truly the ideal expression of Govan's artistry rendered in distinctive Charvel form.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Natural |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape |
San DimasĀ® Style 1
|
| Body Material |
Caramelized Ash
|
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Caramelized Flame Maple |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
|
Neck Finish
|
Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Fretboard Material |
Caramelized Flame Maple
|
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Ebony Ring with Maple Dot Center |
| Fret Size | Jumbo Stainless |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Truss Rods | Dual-Action with Wheel |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickup | CharvelĀ® Custom MF Humbucking |
| Middle Pickup |
CharvelĀ® Custom MF Single-Coil
|
| Bridge Pickup | CharvelĀ® Custom MF Humbucking |
| Controls | Volume, Tone |
| Pickup Switching | 5-Position Blade and 2-Position Toggle with Multiple Switching Options |
| Bridge | Recessed CharvelĀ® Locking Tremolo Bridge |
| Tuners | SperzelĀ® Locking |
| Strings | Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Unique Features | Contoured Body Heel with Recessed Neck Attachment Ferrules (No Neck Plate), Brass Control Position Marker Inlays in the Body, Side-Mount Oval Output Jack |
| Case / Bag | Hardshell Case |




















