
Fender - American Professional II Jazz Bass Left-Hand - Maple Fingerboard - Miami Blue
The American Professional II Jazz BassĀ® Left-Hand draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayās working player.
Our popular Slim āCā neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a āSuper-Naturalā satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Jazz Bass single-coil pickups are more articulate than ever while delivering the punch and clarity the Jazz Bass is known for.
The American Pro II Jazz Bass Left-Hand delivers instant familiarity and sonic versatility youāll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Ā
Ā
Specs
Ā
| Type | Solid Body |
| Colour | Miami Blue |
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz BassĀ® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | āSuper-Naturalā Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | RosewoodĀ |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Middle Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-String High Mass Vintage (HMV), (Strings-Through-Body or Topload) |
| Tuners | FenderĀ® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Strings | FenderĀ® USA 7250-5M Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges), PN 0737250456 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case |
Original: $1,720.74
-65%$1,720.74
$602.26Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Professional II Jazz BassĀ® Left-Hand draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayās working player.
Our popular Slim āCā neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a āSuper-Naturalā satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Jazz Bass single-coil pickups are more articulate than ever while delivering the punch and clarity the Jazz Bass is known for.
The American Pro II Jazz Bass Left-Hand delivers instant familiarity and sonic versatility youāll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Ā
Ā
Specs
Ā
| Type | Solid Body |
| Colour | Miami Blue |
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz BassĀ® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | āSuper-Naturalā Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | RosewoodĀ |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Middle Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-String High Mass Vintage (HMV), (Strings-Through-Body or Topload) |
| Tuners | FenderĀ® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Strings | FenderĀ® USA 7250-5M Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges), PN 0737250456 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case |





















