
Fender Limited Edition Suona Jazz BassĀ® Thinline, Ebony Fingerboard, Violin Burst
Designed to inspire and captivate, The Suona Jazz BassĀ® Thinline sings with a refined elegance that echoes the masterful work of a legendary artisan. A stunning adaptation of traditional Fender design, its warm, resonant tones and unmatched beauty are a testament to the dedication and artistry poured into every detail.
Ā
Crafted with a semi-hollow ash body and a bound Italian alpine spruce top, this instrument boasts exceptional clarity, lively resonance and a warmth unique to Thinline models. The roasted flame maple modern āCā neck and 7.25ā-9.5ā compound-radius ebony fingerboard offer luxurious comfort and limitless playability, while the HiMass⢠Vintage bridge adds sustain, resonance and punch. Custom-designed Suona Jazz BassĀ® pickups produce dynamic and distinct tones with rich harmonics and remarkable depth, while the premium Nitrocellulose Lacquer Violin Burst finish with matching painted headstock complete this timeless instrument.
Ā
Experience the perfect blend of tradition and innovation and lose yourself in the luscious tones of the Suona Jazz BassĀ® Thinline.
Specs
Ā
| Type | Semi-Hollow Body |
| Colour | Violin Burst |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz BassĀ® |
| Body Material | Semi-Hollow Ash with Italian Alpine Spruce Top |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Material | Roasted Flame Maple |
| Neck Shape | Modern C |
| Neck Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer with Matched Headcap |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5 (38.1 mm) |
| Middle Pickups | Custom-Designed Suona Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge Pickups | Custom-Designed Suona Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle HiMass⢠Vintage (String-Through-Body or Top-Load) |
| Tuners | Pure Vintage Reverse Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Case/ Bag | Deluxe Blonde Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to inspire and captivate, The Suona Jazz BassĀ® Thinline sings with a refined elegance that echoes the masterful work of a legendary artisan. A stunning adaptation of traditional Fender design, its warm, resonant tones and unmatched beauty are a testament to the dedication and artistry poured into every detail.
Ā
Crafted with a semi-hollow ash body and a bound Italian alpine spruce top, this instrument boasts exceptional clarity, lively resonance and a warmth unique to Thinline models. The roasted flame maple modern āCā neck and 7.25ā-9.5ā compound-radius ebony fingerboard offer luxurious comfort and limitless playability, while the HiMass⢠Vintage bridge adds sustain, resonance and punch. Custom-designed Suona Jazz BassĀ® pickups produce dynamic and distinct tones with rich harmonics and remarkable depth, while the premium Nitrocellulose Lacquer Violin Burst finish with matching painted headstock complete this timeless instrument.
Ā
Experience the perfect blend of tradition and innovation and lose yourself in the luscious tones of the Suona Jazz BassĀ® Thinline.
Specs
Ā
| Type | Semi-Hollow Body |
| Colour | Violin Burst |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz BassĀ® |
| Body Material | Semi-Hollow Ash with Italian Alpine Spruce Top |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Material | Roasted Flame Maple |
| Neck Shape | Modern C |
| Neck Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer with Matched Headcap |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5 (38.1 mm) |
| Middle Pickups | Custom-Designed Suona Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge Pickups | Custom-Designed Suona Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle HiMass⢠Vintage (String-Through-Body or Top-Load) |
| Tuners | Pure Vintage Reverse Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Case/ Bag | Deluxe Blonde Hardshell |





















