Fender Limited Edition Vintera II Road Worn '60s Precision Bass - Fiesta Red, Rosewood Fingerboard

Fender Limited Edition Vintera II Road Worn '60s Precision Bass - Fiesta Red, Rosewood Fingerboard
Revive the timeless sound of the ā60s with the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s Precision BassĀ® and experience the iconic looks, inspiring feel, and incomparable tone that only a FenderĀ® can deliver.
Finished in Fiesta Red with a Road WornĀ® aged nitrocellulose lacquer, this limited-edition model captures the authentic look and feel of a well-played vintage instrument. Its ā60s āCā-shape maple neck paired with a 7.25" radius rosewood fingerboard and vintage-tall frets provides effortless playability and classic Fender comfort.
Under the hood, a vintage-style ā60s split single-coil Precision BassĀ® pickup delivers the warm, dynamic, and punchy tone that defined generations of bass players. A 4-saddle vintage-style bridge with threaded steel saddles and reverse open-gear tuning machines round out the period-correct details, providing rock-solid performance with timeless style.
The Vintera II Road Worn ā60s Precision BassĀ® is more than a reissue ā itās a faithful revival of a golden-era classic, perfectly balanced for todayās player who craves that unmistakable Fender feel, tone, and vibe.
Features
- Limited Road WornĀ® edition with aged nitrocellulose lacquer finish
- Fiesta Red body for authentic vintage appeal
- ā60s āCā-shape maple neck with rosewood fingerboard
- Vintage-style split single-coil Precision BassĀ® pickup
- 4-saddle vintage bridge with threaded steel saddles
- Vintage-style open-gear tuning machines
- Knurled flat-top control knobs and tortoiseshell pickguard
- Includes hardshell case
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | VinteraĀ® II Road WornĀ® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Fiesta Red |
| Country of Origin | Mexico |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Early '60s āCā |
| Neck Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Material | Slab Rosewood |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Frets | 20, Vintage Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.75" (44.45 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style '60s Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 5-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Vintage-Style Open-Back |
| String Trees | Vintage-Style Disc |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045ā.105) |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Case/Gig Bag | Hardshell Case |
Original: $1,476.87
-65%$1,476.87
$516.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revive the timeless sound of the ā60s with the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s Precision BassĀ® and experience the iconic looks, inspiring feel, and incomparable tone that only a FenderĀ® can deliver.
Finished in Fiesta Red with a Road WornĀ® aged nitrocellulose lacquer, this limited-edition model captures the authentic look and feel of a well-played vintage instrument. Its ā60s āCā-shape maple neck paired with a 7.25" radius rosewood fingerboard and vintage-tall frets provides effortless playability and classic Fender comfort.
Under the hood, a vintage-style ā60s split single-coil Precision BassĀ® pickup delivers the warm, dynamic, and punchy tone that defined generations of bass players. A 4-saddle vintage-style bridge with threaded steel saddles and reverse open-gear tuning machines round out the period-correct details, providing rock-solid performance with timeless style.
The Vintera II Road Worn ā60s Precision BassĀ® is more than a reissue ā itās a faithful revival of a golden-era classic, perfectly balanced for todayās player who craves that unmistakable Fender feel, tone, and vibe.
Features
- Limited Road WornĀ® edition with aged nitrocellulose lacquer finish
- Fiesta Red body for authentic vintage appeal
- ā60s āCā-shape maple neck with rosewood fingerboard
- Vintage-style split single-coil Precision BassĀ® pickup
- 4-saddle vintage bridge with threaded steel saddles
- Vintage-style open-gear tuning machines
- Knurled flat-top control knobs and tortoiseshell pickguard
- Includes hardshell case
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | VinteraĀ® II Road WornĀ® |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Fiesta Red |
| Country of Origin | Mexico |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Early '60s āCā |
| Neck Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Material | Slab Rosewood |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Frets | 20, Vintage Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.75" (44.45 mm) |
| Position Inlays | White Dot |
| Pickups | Vintage-Style '60s Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Pickup Configuration | Split Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 5-Screw Vintage-Style |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Tuning Machines | Vintage-Style Open-Back |
| String Trees | Vintage-Style Disc |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045ā.105) |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Case/Gig Bag | Hardshell Case |





















