Fender - Made in Japan Traditional Original 50's Precision Bass - Butterscotch Blonde - Maple

Fender - Made in Japan Traditional Original 50's Precision Bass - Butterscotch Blonde - Maple
Made in Japan Traditional Original 50's Precision BassĀ in Butterscotch Blonde with a Maple neck and fretboard.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Butterscotch Blonde |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision Bass |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape |
U Shape
|
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Middle Pickups |
Vintage-Style Single-Coil Precision BassĀ®
|
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge | 2-Saddle Vintage-Style Precision BassĀ® |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Case/ Bag |
Gig Bag
|
Original: $1,096.71
-65%$1,096.71
$383.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in Japan Traditional Original 50's Precision BassĀ in Butterscotch Blonde with a Maple neck and fretboard.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Butterscotch Blonde |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision Bass |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape |
U Shape
|
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Middle Pickups |
Vintage-Style Single-Coil Precision BassĀ®
|
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge | 2-Saddle Vintage-Style Precision BassĀ® |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Case/ Bag |
Gig Bag
|





















