
Fender Player II Jazz Bass - Oxblood, Rosewood Fingerboard
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II Jazz BassĀ® ā a stage-ready instrument with modern updates that inspire creativity and deliver reliable performance.
While it radiates classic Fender charm, the Player II Jazz Bass is designed for todayās players. The Modern āCā maple neck with satin urethane finish offers smooth comfort, while the 9.5ā-radius rosewood fingerboard with rolled edges and 20 medium jumbo frets ensures effortless playability.
A contoured alder body paired with Seymour Duncan Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless pickups produces articulate highs, punchy mids, and rumbling lows ā perfect for any style of music. With a 4-saddle bridge with single-groove steel barrel saddles and open-gear tuners, youāll have rock-solid tuning stability and the flexibility to explore your own sound.
Classic yet contemporary, the Player II Jazz Bass has the tone, feel, and style that only Fender can deliver.
Features
- Contoured alder body with Oxblood finish
- Modern āCā maple neck with satin finish for smooth playability
- 9.5ā rosewood fingerboard with rolled edges & 20 medium jumbo frets
- Seymour Duncan Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless pickups
- 4-saddle bridge with single-groove steel barrel saddles
- Open-gear tuning machines for stability and accuracy
Specs
| Type | Electric Bass |
| Colour | Gloss Polyester Finish |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane (Back), Gloss Urethane (Headstock Face) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Neck Pickup | Seymour DuncanĀ® Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless |
| Middle Pickup | Seymour DuncanĀ® Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless |
| Controls | Volume 1 (Middle Pickup), Volume 2 (Neck Pickup), Master Tone |
| Switching | None |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105) |
| Case/ Bag | Not Included |
Original: $1,146.92
-65%$1,146.92
$401.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II Jazz BassĀ® ā a stage-ready instrument with modern updates that inspire creativity and deliver reliable performance.
While it radiates classic Fender charm, the Player II Jazz Bass is designed for todayās players. The Modern āCā maple neck with satin urethane finish offers smooth comfort, while the 9.5ā-radius rosewood fingerboard with rolled edges and 20 medium jumbo frets ensures effortless playability.
A contoured alder body paired with Seymour Duncan Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless pickups produces articulate highs, punchy mids, and rumbling lows ā perfect for any style of music. With a 4-saddle bridge with single-groove steel barrel saddles and open-gear tuners, youāll have rock-solid tuning stability and the flexibility to explore your own sound.
Classic yet contemporary, the Player II Jazz Bass has the tone, feel, and style that only Fender can deliver.
Features
- Contoured alder body with Oxblood finish
- Modern āCā maple neck with satin finish for smooth playability
- 9.5ā rosewood fingerboard with rolled edges & 20 medium jumbo frets
- Seymour Duncan Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless pickups
- 4-saddle bridge with single-groove steel barrel saddles
- Open-gear tuning machines for stability and accuracy
Specs
| Type | Electric Bass |
| Colour | Gloss Polyester Finish |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane (Back), Gloss Urethane (Headstock Face) |
| Scale Length | 34" (86.36 cm) |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Neck Pickup | Seymour DuncanĀ® Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless |
| Middle Pickup | Seymour DuncanĀ® Apollo Jazz BassĀ® Linear Noiseless |
| Controls | Volume 1 (Middle Pickup), Volume 2 (Neck Pickup), Master Tone |
| Switching | None |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105) |
| Case/ Bag | Not Included |





















