
Fender Player II Jazz Bass Rosewood Fretboard Aquatone Blue
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II Jazz BassĀ® ā a stage-ready bass guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Jazz Bass radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 20 medium jumbo frets. A classic alder body is available in both timeless Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Single-Coil J bassĀ® pickups offer sweet highs, growling mids and seismic lows that elevate any genre. An adjustable 4-saddle bridge, single-groove steel saddles and open-gear tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Jazz Bass has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Aquatone Blue |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| MiddleĀ Pickups | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| BridgeĀ Pickups | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II Jazz BassĀ® ā a stage-ready bass guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Jazz Bass radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 20 medium jumbo frets. A classic alder body is available in both timeless Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Single-Coil J bassĀ® pickups offer sweet highs, growling mids and seismic lows that elevate any genre. An adjustable 4-saddle bridge, single-groove steel saddles and open-gear tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Jazz Bass has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Aquatone Blue |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| MiddleĀ Pickups | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| BridgeĀ Pickups | Player Series Alnico 5 Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |





















