
Fender Player II Precision Bass Maple Fretboard - Black
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II Precision BassĀ® ā a stage-ready bass guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Precision Bass radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 20 medium jumbo frets. A classic alder body is available in both timeless Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Split-Coil P bassĀ® pickups offer sweet highs, musical mids and seismic lows that elevate any genre. An adjustable 4-saddle bridge, single-groove steel saddles and open-gear tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Precision Bass has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
- Contoured Alder Body
- Modern "C" Neck Profile
- 9.5ā-Radius Maple or Rosewood Fingerboard with Rolled Edges
- Player Series Alnico V Split-Coil Precision BassĀ® Pickups
- 4-Saddle Bridge with Single-Groove Steel āBarrelā Saddles
- Open-Gear Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.625" (41.3 mm) |
| MiddleĀ Pickup | Player Series Alnico 5 Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Controls | 1 X Master Volume, 1 X Master Tone |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Pickguard | 3-PlyĀ Parchment |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
Original: $860.01
-65%$860.01
$301.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II Precision BassĀ® ā a stage-ready bass guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Precision Bass radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 20 medium jumbo frets. A classic alder body is available in both timeless Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Split-Coil P bassĀ® pickups offer sweet highs, musical mids and seismic lows that elevate any genre. An adjustable 4-saddle bridge, single-groove steel saddles and open-gear tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Precision Bass has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
- Contoured Alder Body
- Modern "C" Neck Profile
- 9.5ā-Radius Maple or Rosewood Fingerboard with Rolled Edges
- Player Series Alnico V Split-Coil Precision BassĀ® Pickups
- 4-Saddle Bridge with Single-Groove Steel āBarrelā Saddles
- Open-Gear Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.625" (41.3 mm) |
| MiddleĀ Pickup | Player Series Alnico 5 Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Controls | 1 X Master Volume, 1 X Master Tone |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Pickguard | 3-PlyĀ Parchment |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | FenderĀ® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |





















