
Fender Vintera II '70s Telecaster Bass, Maple Fingerboard, Vintage White
Revive the timeless sound of the '70s with the Vintera® II '70s Telecaster® Bass and experience the iconic looks, inspiring feel and incomparable tone that only a Fender can deliver.
The Vintera® II '70s Telecaster® Bass features an alder body and a maple neck for classic Fender tone that's full of punch and clarity. The mid-'70s C-shape neck is based on a classic '70s profile for an intuitive and inviting feel, while the 7.25 radius fingerboard with vintage-tall frets provide vintage comfort with ample room for big bends and expressive vibrato. Under the hood, the vintage-style wide-range bass humbucker delivers the iconic Fender sound: warm, woody, dynamic and powerful. The vintage-style 2-saddle bridge and vintage-style fender-stamped tuning machines provide classic looks with enhanced intonation and tuning stability to complete the package.
Experience the unmistakable vintage feel and unmatched sound of a classic Fender with the Vintera® II '70s Telecaster® Bass today and start making music history!
Features
- Alder Body
- 7.25 Radius Maple Fingerboard with Vintage Tall Frets
- Mid-'70s C-Shape Neck
- Vintage-Style Wide-Range Bass Humbucker
- Vintage-Style 2-Saddle Bridge
- Vintage-Style Fender Stamped Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour |
Vintage White
|
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape |
Precision Bass®
|
| Body Material | Alder |
| Body Finish |
Gloss Polyester
|
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape |
Mid '70s C
|
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Scale Length | 34 (86.36 cm) |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays |
Black Dot
|
| Fret Size | Vintage |
| Fretboard Radius | 7.25 (184.1 mm) |
| Truss Rods | Vintage-Style |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width |
1.625
|
| Middle Pickup |
Fender® Wide Range Humbucking Bass
|
| Controls |
Master Volume, Master Tone
|
| Bridge | 4-Saddle American Vintage Bass |
| Tuners |
Fender® '70s Vintage-Style Stamped Open-Gear
|
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Case/ Bag |
Deluxe Gig Bag
|
Original: $1,182.78
-65%$1,182.78
$413.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revive the timeless sound of the '70s with the Vintera® II '70s Telecaster® Bass and experience the iconic looks, inspiring feel and incomparable tone that only a Fender can deliver.
The Vintera® II '70s Telecaster® Bass features an alder body and a maple neck for classic Fender tone that's full of punch and clarity. The mid-'70s C-shape neck is based on a classic '70s profile for an intuitive and inviting feel, while the 7.25 radius fingerboard with vintage-tall frets provide vintage comfort with ample room for big bends and expressive vibrato. Under the hood, the vintage-style wide-range bass humbucker delivers the iconic Fender sound: warm, woody, dynamic and powerful. The vintage-style 2-saddle bridge and vintage-style fender-stamped tuning machines provide classic looks with enhanced intonation and tuning stability to complete the package.
Experience the unmistakable vintage feel and unmatched sound of a classic Fender with the Vintera® II '70s Telecaster® Bass today and start making music history!
Features
- Alder Body
- 7.25 Radius Maple Fingerboard with Vintage Tall Frets
- Mid-'70s C-Shape Neck
- Vintage-Style Wide-Range Bass Humbucker
- Vintage-Style 2-Saddle Bridge
- Vintage-Style Fender Stamped Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour |
Vintage White
|
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape |
Precision Bass®
|
| Body Material | Alder |
| Body Finish |
Gloss Polyester
|
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape |
Mid '70s C
|
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Scale Length | 34 (86.36 cm) |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays |
Black Dot
|
| Fret Size | Vintage |
| Fretboard Radius | 7.25 (184.1 mm) |
| Truss Rods | Vintage-Style |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width |
1.625
|
| Middle Pickup |
Fender® Wide Range Humbucking Bass
|
| Controls |
Master Volume, Master Tone
|
| Bridge | 4-Saddle American Vintage Bass |
| Tuners |
Fender® '70s Vintage-Style Stamped Open-Gear
|
| Strings | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Case/ Bag |
Deluxe Gig Bag
|





















