
Squier Affinity Series Precision Bass PJ Pack 3 Color Sunburst
Squier Affinity Series Precision Bass PJ Pack 3 Color Sunburst
A superb gateway into the time-honored FenderĀ® family, the SquierĀ® Affinity Series⢠Precision BassĀ® PJ delivers legendary design and quintessential tone for todayās aspiring bassist. This P BassĀ® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight body, a slim and comfortable āCā-shaped neck profile and vintage-style open-gear tuning machines for smooth, accurate tuning. Loaded with a Squier split single-coil P Bass neck pickup and a single-coil J BassĀ® bridge pickup for a wide variety of tones, this model is ready to help lay the foundation for any player at any stage.
Delivering 15 watts of pure Fender bass tone, the Rumble 15 amplifier features an 8 Fender Special Design speaker, three-band EQ, headphone jack for silent practice and an aux input jack for connecting a media device. With the included padded gig bag, strap and 10' cable, the Squier Affinity Precision Bass PJ Pack has everything you need to turn your affinity for music into a lifelong passion.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
3-Colour Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
|
Neck Finish
|
Satin Urethane |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Plastic |
| Nut Width | 1.625 (41.3 mm) |
| Neck Pickups | Standard Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Bridge Pickups |
Standard Single-Coil Jazz BassĀ®
|
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .105) |
| Case/Bag | Padded Gig Bag |
| Included Accessories | Fender Rumble⢠15 Amplifier, Fender Padded Gig Bag, Fender Guitar Strap, Fender 10' Instrument Cable, 3-Month Fender Play⢠Subscription |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Squier Affinity Series Precision Bass PJ Pack 3 Color Sunburst
A superb gateway into the time-honored FenderĀ® family, the SquierĀ® Affinity Series⢠Precision BassĀ® PJ delivers legendary design and quintessential tone for todayās aspiring bassist. This P BassĀ® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight body, a slim and comfortable āCā-shaped neck profile and vintage-style open-gear tuning machines for smooth, accurate tuning. Loaded with a Squier split single-coil P Bass neck pickup and a single-coil J BassĀ® bridge pickup for a wide variety of tones, this model is ready to help lay the foundation for any player at any stage.
Delivering 15 watts of pure Fender bass tone, the Rumble 15 amplifier features an 8 Fender Special Design speaker, three-band EQ, headphone jack for silent practice and an aux input jack for connecting a media device. With the included padded gig bag, strap and 10' cable, the Squier Affinity Precision Bass PJ Pack has everything you need to turn your affinity for music into a lifelong passion.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
3-Colour Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
|
Neck Finish
|
Satin Urethane |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Plastic |
| Nut Width | 1.625 (41.3 mm) |
| Neck Pickups | Standard Split Single-Coil Precision BassĀ® |
| Bridge Pickups |
Standard Single-Coil Jazz BassĀ®
|
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style |
| Tuners | Standard Open-Gear |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .105) |
| Case/Bag | Padded Gig Bag |
| Included Accessories | Fender Rumble⢠15 Amplifier, Fender Padded Gig Bag, Fender Guitar Strap, Fender 10' Instrument Cable, 3-Month Fender Play⢠Subscription |





















