
Charvel Pro-Mod San DimasĀ® Style 1 HH FR E Ash - Charcoal Grey
The Pro-Mod Series continues upon Charvelās storied legacy of innovative excellence in high-performance guitar design, offering the latest technology and top-notch features that modern players need. An ideal instrument for dazzling high-speed playing, the San DimasĀ® Style 1 HH FR E boasts scorching sound, stunning style and grin-inducing playing feel and performance.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Charcoal Grey |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | San DimasĀ® Style 1 |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
|
Neck Finish
|
Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Fretboard Material | Aged Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® 1000 Series Locking |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour Duncan® '59⢠SH-1N |
| Bridge Pickups |
Seymour DuncanĀ® JB TB-4
|
| Controls | Volume (Push/Pull Coil Split),Tone, 3-Position Switch Blade |
| Bridge | Floyd RoseĀ® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Tuners | CharvelĀ®-Branded Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
Original: $1,505.56
-65%$1,505.56
$526.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pro-Mod Series continues upon Charvelās storied legacy of innovative excellence in high-performance guitar design, offering the latest technology and top-notch features that modern players need. An ideal instrument for dazzling high-speed playing, the San DimasĀ® Style 1 HH FR E boasts scorching sound, stunning style and grin-inducing playing feel and performance.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Charcoal Grey |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | San DimasĀ® Style 1 |
| Body Material | Ash |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
|
Neck Finish
|
Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Fretboard Material | Aged Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12"-16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® 1000 Series Locking |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour Duncan® '59⢠SH-1N |
| Bridge Pickups |
Seymour DuncanĀ® JB TB-4
|
| Controls | Volume (Push/Pull Coil Split),Tone, 3-Position Switch Blade |
| Bridge | Floyd RoseĀ® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Tuners | CharvelĀ®-Branded Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |






















