
Charvel - Warren Demartini Signature Snake Pro-Mod San Dimas Style 1
Legendary lead guitarist Warren DeMartini led glam metal sensation Ratt to the top of the charts in the 1980s, co-writing several of the bandās biggest hits. Lauded for his technique and unique playing style that incorporates heavy vibrato, DeMartini garnered a reputation as one of the greatest guitarists in the industry. The Warren DeMartini Signature Pro-Mod Snake is a way cool axe designed and built specifically for the legendary guitarist.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Snakeskin Graphic |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | San Dimas Style 1 |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Quartersawn Maple |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
| Neck Finish | Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour Duncan® Quarter Pound Flat⢠SSL-4 Single-Coil Strat® |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | Seymour DuncanĀ® Custom Design Warren DeMartini |
| Controls | Volume,, 5-PositionĀ Toggle |
| Bridge | Floyd RoseĀ® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Top-Loaded) |
| Tuners | CharvelĀ®-Branded Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Legendary lead guitarist Warren DeMartini led glam metal sensation Ratt to the top of the charts in the 1980s, co-writing several of the bandās biggest hits. Lauded for his technique and unique playing style that incorporates heavy vibrato, DeMartini garnered a reputation as one of the greatest guitarists in the industry. The Warren DeMartini Signature Pro-Mod Snake is a way cool axe designed and built specifically for the legendary guitarist.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Snakeskin Graphic |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | San Dimas Style 1 |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Quartersawn Maple |
| Neck Shape | Speed Neck with Rolled Fingerboard Edges |
| Neck Finish | Hand-Rubbed Satin Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour Duncan® Quarter Pound Flat⢠SSL-4 Single-Coil Strat® |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | Seymour DuncanĀ® Custom Design Warren DeMartini |
| Controls | Volume,, 5-PositionĀ Toggle |
| Bridge | Floyd RoseĀ® 1000 Series Double-Locking Tremolo (Top-Loaded) |
| Tuners | CharvelĀ®-Branded Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā






















